بلوک سقفی پلاستوفوم (یونولیت سقفی)

یونولیت سقفی یا به عبارت دقیق‌تر بلوک سقفی پلاستوفوم چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد؟

امروزه استفاده از بلوک سقفی پلاستوفوم یا اصطلاح عامیانه آن یونولیت سقفی در صنعت ساختمانی کاربرد فراوانی پیدا کرده به این دلیل که خواص ذاتی پلاستوفوم که از نوعی ماده پلیمری به نام پلی استایرن انبساطی (E.P.S) تولید می‌شود باعث شده تا استفاده از این نوع بلوک جایگزین روش‌های قدیمی و سنتی آن که استفاده از بلوک سیمانی و سفالی بوده بشود.

مزیت‌های استفاده از بلوک سقفی پلاستوفوم

وزن کم بلوک سقفی پلاستوفوم (یونولیت سقفی) در مقایسه با انواع سیمانی و حتی سفالی باعث می‌شود تا وزن سازه بسیار سبک‌تر شده و خطرات ناشی از سقوط مصالح در زمان زلزله بشدت کاهش یابد.

از طرفی این ماده بدلیل عایق بودن در برابر صدا، دما و رطوبت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی و نیز کاهش انتقال صدا می‌گردد. در همین خصوص یکی دیگر از محصولات این شرکت که جهت عایق کردن کف و دیوارها از آن استفاده می‌شود ورق عایق است.

ابعاد بلوک سقفی پلاستوفوم نیز به گونه‌ای است که باعث سهولت و افزایش سرعت در اجرای سقف ساختمان‌ها و صرفه‌جویی در هزینه احداث آن می‌شود.

مجموعه این ویژگی‌ها باعث استقبال فراوان مهندسین، مشاورین و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در استفاده از بلوک‌های پلاستوفوم شده است.

انواع بلوک سقفی پلاستوفوم

بلوک سقفی برای سقف‌های تیرچه بتنی

در فرآیند اجرای سقف‌هایی که بر پایه تیرچه بتنی هستند جهت سبک‌ سازی وزن سقف و سرعت و سهولت در اجرای آن از این نوع بلوک‌ سقفی(یونولیت سقفی) استفاده می‌شود. ابعاد و مشخصات این نوع بلوک در جدول زیر شرح داده شده است.

 

طول (سانتی‌متر)عرض (سانتی‌متر)ارتفاع (سانتی‌متر)وزن (گرم)
۲۰۰۵۰۲۵۱۲۰۰
۲۰۰۵۰۳۰۱۲۰۰
بلوک سقفی برای سقف‌های تیرچه فلزی (کرومیت)

در فرآیند اجرای سقف‌هایی که بر پایه تیرچه فلزی (کرومیت) هستند از این نوع بلوک سقفی (یونولیت سقفی) استفاده می‌شود.

ابعاد و مشخصات بلوک سقفی کرومیت نیز در جدول زیر شرح داده شده است.

طول (سانتی‌متر)عرض (سانتی‌متر)ارتفاع (سانتی‌متر)وزن (گرم)
۱۰۰۶۵۲۵۱۲۰۰
۱۰۰۶۵۳۰۱۲۰۰