یونولیت یا پلاستوفوم! کدام نام برای این ماده صحیح است؟

احتمالاً تا به حال کلمه یونولیت به گوشتان خورده باشد و با شنیدن این کلمه در ذهنتان سریعاً تصویر یک یخدان پر از یخ به همراه شیشه‌های نوشابه و دوغ نقش می‌بندد و یا تصویر یک تلویزیون که تازه خریده‌اید و تا کارتن آن را باز می‌کنید اولین چیزی که می‌بینید یونولیت محافظ اون هست.

اگر هم به صورت حرفه‌ای در صنعت خود با این محصول آشنا هستید حتماً شنیده‌اید که به آن پلاستوفوم نیز می‌گویند! 

اما سوال اینجاست که نام اصلی آن چیست؟

یونولیت هم مثل کلینکس و تاید و دلستر نام یک برند است اما بخاطر تاثیرگذاری این برندها در ذهن، معمولاً وقتی این اسامی را استفاده می‌کنیم در واقع به یک کالای مشابه آنها اشاره می‌کنیم نه برند!

یونولیت نام برند کارخانه‌ای بود که در ایران در حدود سال ۱۳۳۵ محصولات پلاستوفوم تولید می‌کرد و از آن زمان این محصول با نام یونولیت در ذهن‌ها ماند.   

حالا اگر از اینکه این ماده اولین بار کجا و چطور کشف شد و مورد استفاده قرار گرفت هم عبور کنیم، کلمه پلاستوفوم اغلب برای توصیف فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS) استفاده می‌شود. این کلمه در واقع یک اصطلاح تجاری برای فوم پلی استایرن منبسط شده سلول-بسته (Closed-Cell) است.

فوم EPS، یا پلاستوفوم و یا فوم پلی استایرن منبسط شده یک عایق سبک، محکم و ضربه‌گیری مطمین است.

تفاوت بین پلاستوفوم سلول-بسته و سلول-باز در چیست؟

دانه‌های خام پلی استایرن یکی از محصولات صنایع پتروشیمی است که به شکل بلورهای سفیدرنگ هستند و طی یک فرآیند دو مرحله‌ای تبدیل به پلاستوفوم یا پلی استایرن منبسط شده می‌شود.

 

در مرحله اول دانه‌های خام با استفاده از بخار منبسط شده و گرانول‌های پفکی سفیدرنگی را بوجود می‌آورند.(شکل بالا) دانه‌های پفکی تا قبل از انتقال به قالب‌های پخت در کیسه‌های بزرگی که اصطلاحاً به آن سیلو نیز گفته می‌شود نگهداری می‌شوند.

در مرحله دوم این دانه‌های پفکی به داخل قالب تزریق شده و مجدد با استفاده از بخار به فرم‌های گوناگون پلاستوفوم سلول-بسته تبدیل می‌شوند.

۲ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.