انواع یونولیت سقفی

انواع یونولیت سقفی

یونولیت سقفی به عنوان پرمصرف ترین مصالح ساختمانی منظور بالا بردن مقاومت ساختمان‌ها را در برابر زلزله ، کاهش وزن ساختمان و عایق بندی ساختمان در برابر صوت، حرارت، رطوبت، حشرات و … استفاده می شود.

یونولیت سقفی از جنس پلاستیک سلولی تشکیل شده است و از ویژگی‌هایی مانند عایق‌ بودن، سبکی و مقاومت در برابر رطوبت و حرارت دارا می باشد که می تواند در کاهش هزینه ها، مصرف پایین مصالح، افزایش سرعت انجام کار و … موثر باشد.

این نوع از یونولیت‌ها در قالب بتن در سقف‌های تیرچه بلوک استفاده می‌شوند و با توجه به میزان تراکم و دانسیته‌ای که دارند، از وزن‌های مختلفی برخوردار هستند. معمولا دانسیته این یونولیت ها ۱۲ است.

در این مقاله به برسی انواع یونولیت سقفی که از انواع پلاستوفوم ساختمانی می باشد ، می پردازیم.

یونولیت سقفی چیست؟

یونولیت سقفی از ماده مونومر استایرن بنزنی تولید می شود و در واقع نوعی پلیمر است . این یونولیت به عنوان قالب بتن در سقف های دال یک طرفه یا تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می گیرد.

یونولیت سقفی دارای ویژگیهای زیر است:

  • وزن سبک: یونولیت سقفی از وزن بسیار کمی برخوردار است و باعث کاهش وزن و بار مرده سازه میشود.
  • عایق حرارتی و صوتی: یونولیت سقفی دارای ضریب انتقال حرارت بسیار کمی است و میتواند تا ۷۰ درصد از انتقال حرارت را جلوگیری کند. همچنین یونولیت سقفی به عنوان یک عایق صوتی عالی عمل میکند و میتواند تا ۴۰ دسیبل از صدا را کاهش دهد.
  • سرعت و سهولت اجرا: یونولیت سقفی به راحتی قابل حمل و نقل و نصب است و نیازی به رابیتس کاری ندارد. همچنین یونولیت سقفی دارای شیارهای معکوس است که امکان چسبندگی گچ کاری را بدون نیاز به رابیتس کاری فراهم می کند.
  • صرفه اقتصادی: یونولیت سقفی باعث صرفه جویی در مصرف بتن، تیرچه، آرماتور، آب و قالب بندی می شود. همچنین یونولیت سقفی قابل بازیافت بوده و طول عمر بالایی دارد.
  • مقاومت در برابر آتش، حشرات و رطوبت: یونولیت سقفی دارای مقاومت بالایی در برابر آتش است و در صورت افزودن مواد ضد شعله، می تواند تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد حرارت را تحمل کند. همچنین یونولیت سقفی در برابر حشرات موذی و رطوبت مقاوم است و نمیتواند محل رشد قارچ و میکروب شود.

انواع یونولیت سقفی

انواع یونولیت سقفی

۱-یونولیت سقفی با پوسته فلزی

این نوع یونولیت سقفی شامل یک هسته یونولیت و یک پوسته بیرونی از فلز است. پوسته فلزی به این نوع یونولیت سقفی مقاومت در برابر آب و رطوبت را می‌دهد و همچنین عایق‌بندی حرارتی و صوتی را فراهم می‌کند. استفاده از این نوع یونولیت سقفی بیشتر در ساختمان‌های صنعتی و تجاری رایج است.

۲-یونولیت سقفی با پوسته آلومینیومی

یونولیت سقفی با پوسته آلومینیومی شامل یک هسته یونولیت و پوسته‌ای از آلومینیوم است. این نوع یونولیت سقفی به دلیل پوشش آلومینیومی، مقاوم در برابر حرارت، آب و رطوبت و همچنین خوردگی و زنگ‌زدگی است. استفاده از این نوع یونولیت سقفی بیشتر در ساختمان‌های صنعتی و تجاری رایج است.

۳-یونولیت سقفی با پوسته PVC

یونولیت سقفی با پوسته PVC شامل یک هسته یونولیت و پوسته‌ای از PVC بر روی آن است. این نوع یونولیت سقفی ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر آب و رطوبت، عایق‌بندی حرارتی و صوتی، و مقاومت در برابر حشرات را داراست. از این نوع یونولیت سقفی به عنوان جایگزینی برای سقف‌های چوبی و مصنوعی استفاده می‌شود.

۴-یونولیت سقفی با پوسته چوبی

یونولیت سقفی با پوسته چوبی شامل یک هسته یونولیت و پوسته‌ای از چوب است. این نوع یونولیت سقفی به دلیل پوشش چوبی، ظاهر زیبا و طبیعی‌ای دارد و به عنوان جایگزینی برای سقف‌های چوبی سنتی استفاده می‌شود. همچنین، این نوع یونولیت سقفی عایق‌بندی حرارتی و صوتی را نیز فراهم می‌کند.

انواع یونولیت سقفی

انواع یونولیت سقفی نسوز

یکی از انواع یونولیت ها ، یونولیت سقفی نسوز است . این نوع از یونولیت سقفی را با روکش های ضد حریق مانند آلومینیوم، گچ، فایبرگلاس می پوشانند. همین امر باعث می شود که این یونولیت ها مقاومت بالایی در برابر آتش و دمای بالا داشته باشند و به همین جهت از آن ها در ساختمان هایی که نیاز به ایمنی بالا دارند، استفاده می شوند.

یونولیت سقفی نسوز انواع مختلفی دارد :

۱-یونولیت سقفی نسوز تیرچه کرومیت یا فلزی

این نوع یونولیت با طول ۱ یا ۲ متر، عرض ۶۵ سانتیمتر و ارتفاع ۲۰ یا ۲۵ سانتیمتر تولید میشود. این یونولیتها برای سقفهای تیرچه کرومیت یا فلزی مناسب هستند.

۲-یونولیت سقفی نسوز حفره دار

این نوع یونولیت با طول ۱۱۰ سانتیمتر، عرض ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۵ سانتیمتر تولید میشود. این یونولیتها دارای حفره هایی هستند که میتوانند هوا را گردش دهند و عایق حرارتی بهتری باشند.

۳-یونولیت سقفی نسوز تیرچه فندوله یا بتنی

این نوع یونولیت با طول ۲ متر، عرض ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع ۲۰ یا ۲۵ سانتیمتر تولید میشود. این یونولیتها برای سقفهای تیرچه فندوله یا بتنی مناسب هستند.

۴-یونولیت سقفی نسوز تیرچه پیش تنیده

این نوع یونولیت با طول ۲ متر، عرض ۵۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۵ سانتیمتر تولید میشود. این یونولیتها برای سقفهای تیرچه پیش تنیده مناسب هستند.

انواع یونولیت سقفی

مراحل نصب یونولیت سقفی

تیرچه ها را بر روی سقف بین تیرآهن ها قرار می دهند با حدود فاصله ۵۰ سانتی متری و پس از آن بلوک ها را در وسط این تیرچه ها قرار می دهند تا کامل سقف را بپوشاند پس از آن که بلوک گذاری کامل شد میلگردهای مش توری را روی سقف قرار می دهند تا کاملا روی بلوک ها را پوشش دهد سپس بتن ها را بر روی سقف ریخته و ابتدا به صورت دستی و بعد با یک دستگاه که دارای غلتک است سیمان های روی سقف را صاف می کنند . سیمان ها روی بلوک ها و تمامی درزهای بین بلوک ها قرار می گیرد تا کامل سقف را بپوشاند و محکم شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *