بازیافت پلاستوفوم

 بازیافت پلاستوفوم

همان طور که در تمامی صنایع و با تولید هر محصولی امکان تولید ضایعات وجود دارد. در کارخانه های تولید پلاستوفوم و استفاده از آن نیز ممکن است ضایعاتی تولید شود.

بازیافت پلاستوفوم در اصل به پروسه‌ای گفته می‌شود که در آن تمامی مواد فومی و یونولیتی دوباره وارد چرخه تولید می‌شوند و به محصولات جدیدی تبدیل می‌شوند.

بازیافت یونولیت یک فرآیند مناسب در جهت حفظ محیط زیست می باشد.کلیه محصولات یونولیتی قابل بازیافت می باشند و می توان از آنها برای تولید انواع یونولیت استفاده کرد.

اگرچه طراحی یونولیت به‌گونه‌ای است که می‌تواند کم‌ترین میزان پرتی و ضایعات را داشته باشد و حتی می‌توان از قطعات کوچک آن در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کرد اما بازهم ممکن است که قسمت‌ها و قطعاتی از این ماده بی‌مصرف باقی مانده باشد.

یکی از مهم‌ترین و بارزترین ویژگی‌های این ماده قابلیت بازیافت یونولیت است. هرچند که ممکن است محصول بازیافتی آن کیفیت یونولیت اولیه را نداشته باشد. اما می‌توان از آن به‌عنوان محصول کمکی استفاده کرد. در ادامه مطلب به بررسی نحوه بازیافت یونولیت پرداخته می‌شود.

آیا پلاستوفوم قابل بازیافت می باشد؟

همانطور که می دانید یونولیت ها در بسیاری از صنایع حضور دارند و از آن ها استفاده می شود. استفاده از یونولیت سقفی در بیشتر ساختمان ها نشان از کارآمد بودن آن دارد.

امروزه یونولیت ها در تولید انواع محصولات مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از فوم ها در لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم دکوری و تزئینی ، بسته بندی مواد غذایی و بسته بندی کالاها و بسیاری دیگر باعث می شود که بازیافت پلاستوفوم و استفاده بهینه از آن مورد توجه قرار گیرد.

پلاستوفوم ها از مشتقات مواد نفتی می باشند. در واقع یونولیت‌ها از دانه‌های گرانول ساخته می‌شوند که به شکل توپ‌های کروی بسیاری کوچکی بوده و با استفاده از قدرت بخار آب به هم چسبیده‌اند.

پلاستوفوم ها بیش از چند هزار سال زمان نیاز دارند تا تجزیه شوند، اما همه یونولیت ها را می توان بازیافت نمود.

پلاستوفوم ها هم مثل کاغذ و پلاستیک و … قابل بازیافت می باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان پلاستوفوم را بازیافت نمود و در صنایع مختلف از آن ها استفاده کرد.

 بازیافت پلاستوفوم

نحوه بازیافت پلاستوفوم

یونولیت‌ها در اثر فرآیند پلیمریزاسیون و قالب‌گیری استایرن مونومر تولید می‌شوند. دستگاه بازیافت یونولیت و فوم از یک مخزن بسیار بزرگ برخوردار است و قسمت‌های دیگر دستگاه تجهیزات دقیقی که دارد که برای کنترل عملیات بازیافت تعبیه شده‌اند.

یونولیت‌های بازیافتی وارد این مخزن شده و بعد از فشرده‌سازی حرارت داده می‌شود و در نهایت به محصولات جدید تبدیل می‌شود.

به طور معمول یونولیت هایی که به کارخانه های بازیافت راه پیدا می کنند غیر قابل استفاده هستند و استفاده از آن ها توصیه نمی شود.
به همین جهت آن ها را برای بازیافت به قسمت ماشین آلات بازیافت می فرستند و با استفاده از دستگاه های پیشرفته مراحل بازیافت را شروع می کنند.

این دستگاه ها دارای یک مخزن بزرگ می باشند که فوم ها در داخل آنها جمع آوری می شوند و سپس شرایط بازیافت مورد بررسی قرار می گیرد و کار بازیافت شروع می شود.

در ابتدا فوم های ضایعاتی به اندازه زیادی فشرده می شوند و سپس آنها را حرارت می دهند تا یونولیت به درجه ذوب برسد و ساختار مولکولی آن از بین برود.

پس از آنکه فرآیند بازیافت بصورت کامل انجام شد محصول جدید تولید می شود که نسبت به فوم های اولیه سخت تر می باشند و از فشردگی بیشتری برخوردار می باشند.

 بازیافت پلاستوفوم

بازیافت سرد یونولیت

در پروسه بازیافت سرد یونولیت، پس از جمع آوری یونولیت ها برگشتی از کارخانجات استفاده کننده یونولیت بسته بندی و محل هایی که از یونولیت به عنوان حمل کننده استفاده می کنند، خرد شده و به تکه های کوچکتر تبدیل می شوند.

در مرحله بعد تکه های یونولیت به داخل دستگاه پودر ساز ریخته می شود. بر اثر برخورد با تیغه های برنده این دستگاه ضایعات یونولیت  خرد شده و به اندازه دانه های اولیه این مواد تبدیل می شوند.

سپس این یونولیت ها از سرند های مخصوصی که برای جداسازی و دانه بندی مواد طراحی شده اند عبور داده می شوند. دانه های ریز و درشت جدا میگردند تا در محصولات جدید قابل استفاده باشند.

پس از جداسازی دانه ها، به وسیله فیلترهای مخصوص خاک حاصل از این تبدیل در کیسه های مخصوص جمع آوری می گردند.  این خاک یونولیت دیگر در پروسه سرد قابل استفاده نیست و در پروسه گرم تبدیل به محصول دیگر می گردد.

از این مواد یونولیت بازیافت شده در محصولات ساختمانی و با درصد مشخصی استفاده می شود.

بازیافت گرم یونولیت

یونولیت ساخته شده از مونومر استایرن می باشد. در فرآیند پلیمریزاسیون تبدیل به پلی استایرن انبساطی میگردد. حال با حرارت دادن به ضایعات یونولیت و یا ذوب گردن آن توسط فرآیند شیمیایی مانده استایرن خواهد بود.

این استایرن در فرآیندهای مختلفی استفاده خواهد شد.در فرآیند بازیافت گرم ابندا ضایعات یونولیت خرد شده و به تکه های کوچک تر تبدیل می شود. در دستگاه ذوب ضایعات یونولیت ریخته می شود و در دمای ذوب این مواد تبدیل به توده ای سنگین و سخت می گردد.

در این پروسه  استایرن باقی می ماند. این مواد در پروسه های تولید مواد اولیه و یا ساخت محصولات اکسترودی از استایرن مانند قاب عکس یا استفاده در پروسه های تولید محصولات پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 بازیافت پلاستوفوم

استفاده از لیمونن در بازیافت یونولیت

استفاده از حلال لیمونن یکی از مهم‌ترین روش‌های بازیافت پلی استایرن است. لیمونن از پوست پرتقال تهیه می‌شود و می‌تواند به‌راحتی پلی استایرن را حل کند و به غلظت برساند.

این ماده و فرایند انحلال می‌تواند ۵ درصد از حجم پلی استایرن را کاهش داد. زمانی که پلی استایرن در لیمونن تغلیظ شود به شکل گلوله‌های پلاستیکی درخواهد آمد و سپس به کارخانه منتقل می‌شود و دوباره به محصولات جدید تبدیل می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و خاصیت‌های بی‌نظیر لیمونن عدم تغییر آن بعد از ذوب یونولیت‌ها است. این ماده بعد از حل کردن یونولیت به حالت ابتدایی خود برمی‌گردد و می‌توان دوباره از آن استفاده کرد.

 

کاربرد پلاستوفوم بازیافتی چیست؟

ممکن است انواع یونولیت بسته بندی، یونولیت‌های دیواری، یونولیت‌های فشرده و … پرتی و ضایعات داشته باشند و لازم باشد که بازیافت شوند تا دوباره قابلیت استفاده داشته باشند.

پلاستوفوم ها پس از بازیافت شدن دارای فشردگی زیاد و سخت می شوند. یونولیت‌های بازیافتی دارای خواص و ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند و نمی‌توانند دوباره به عنوان یک ماده استاندارد در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی، غذا و دارو و … استفاده شوند.

بعد از بازیافت بیشتر در کارهای تزئینی از این محصول استفاده می شوند. استفاده از آن به عنوان قاب های عکس که به صورت مربع یا مستطیل با طرح های زیبا به بازار ارائه می شوند و یا استفاده از یونولیت بازیافتی در ساخت وسایل دکوری و قاب آینه از دیگر کاربرد آنها می باشد.

ساخت لوازم تحریر ، چوب لباسی ، انواع قاب ها و حتی در قالب های بسته بندی محصولات می توان از آنها استفاده کرد که هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ کیفیت انتخابی عالی می باشند.

مواد بازیافتی می‌توانند برای مصارف پلاستیکی پلیمری استفاده شوند. از مهم‌ترین کاربرد‌های مواد بازیافتی یونولیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تولید قاب عکس و قاب آینه
  • تولید انواع لوازم‌تحریر
  • استفاده به عنوان پوشش‌های بسته‌بندی
  • تولید مصالح ساختمانی مختلفی همچون آجر‌های سبک، سیمان فوق سبک، ملات عایق‌کاری، بلوک‌های یونولیتی و …
  • تولید انواع اسباب‌بازی
  • استفاده در صنعت درب و پنجره
  • تولید انواع کود‌های آلی

 بازیافت پلاستوفوم

ضایعات یونولیت چیست؟

ضایعات یونولیتی یا ضایعات پلاستوفوم به قطعات بی مصرفی از مواد سفید رنگی که برای بسته بندی کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی و لوازم صنعتی و غیره استفاده میشود اطلاق میشود. حتی کوچکترین قطعات آن نیز قابل استفاده و بازیافت دوباره میباشد.

یونولیت یا پلاستوفوم از خانواده پلاستیک برپایه پلی استایرن (PS) میباشد.  در پروسه پلیمریزاسیون در شرکتهای پتروشیمی تغییر ساختار پیدا کرده و تبدیل به پلی استایرن انبساطی میگردد. در این فرآیند با اضافه شدن گاز پنتان در فضای بین ملکولهای این مواد قابلیت انبساط به این مواد اضافه خواهد شد.

پس از استفاده و قالبگیری پلی استایرن انبساطی در کارخانه های تولید انواع محصولات پلاستوفوم نظیر صبافوم گاز پنتان خارج شده و هوا جایگزین آن خواهد شد. به همین جهت حجم آن تا ۳۰۰ درصد افزایش خواهد یافت.

برای بازیافت با کاهش حجم و تبدیل آن به مواد قابل استفاده در صنایع مختلف زباله تبدیل به مواد اولیه خواهد شد و ارزش افزوده ایجاد خواهد شد.

نکات مهم برای جمع آوری پلاستوفوم

اولین قدم برای بازیافت پلاستوفوم ، مرحله جمع آوری این مواد می باشد. جمع آوری و نگهداری این فوم ها دارای قواعد و اصول خاصی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

فوم ها معمولا ضایعات خیلی کمی دارند و برای جمع آوری آن می توان با ساختمان هایی که در حال ساخت می باشند سر بزنیم. بسیاری از این فوم ها بیشتر از مقدار نیاز در پروژه های ساختمانی می باشند و می توان آن ها را جمع آوری کرد.

بهترین راه پیشنهادی برای جمع آوری فوم های ضایعاتی بدین شکل می باشد که فوم های جمع آوری شده روی هم قرار بگیرند و با استفاده از یک کامیون یا کانتینر جا به جا شوند.
فوم ها به مواد شیمیایی حساس می باشند و از نزدیک کردن مواد شیمیایی به یونولیت ها جلوگیری بعمل آورد. فوم های ضایعاتی را نباید در جوی آب یا فاضلاب ها رها کرد. فوم ها ساخته شده از مواد نفتی می باشند و در صورتی در فاضلاب رها شوند باعث آلودگی می شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *